"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

MĚNA, KURZY

Měna: Turecká lira (TRY)
Aktuální kurz: 1 TRY = 4.631 CZK

Základní turistické informace
 
Geografie

Turecko je zemí Orientu, která vzhledem k poloze na pomezí dvou kontinentů je přepestrou pokladnicí kultur, tradic a historie, lákající k poznání.

Turecká republika je zemí plnou přírodních krás, významných měst, původních vesniček, krásně modrých moří s dlouhými plážemi a malebnými zálivy. Přes 70 miliónů Turků má domov v této kulturně bohaté zemi. Jsou to lidé hrdí na svou zem s vřelým úsměvem a vrozenou pohostinností, která je pro ně typická.

Turecko se rozděluje na 7 oblastí, jimiž jsou Thrákie, Marmarské moře, Egejské pobřeží, Ankara, Západní Anatolia, Černomořské pobřeží, Středomořské pobřeží, Kappadakia, Střední a Východní Anatolia.

 
Hlavní město: Ankara

Rozloha: 780 580 km2 (36. na světě), z toho 1,3%vodní plochy
Počet obyvatel: 74 709 412
Jazyk: turečtina
Náboženství: islám
Nejvyšší bod: Ararat (5137 m.n.m.)
Vznik: 1923

 
Velvyslanectví Turecké republiky v České republice

Na Ořechovce 69
162 00 Praha 616
Tel: +420 224 311 402
Email:tr5@telecom.cz

Velvyslanectví České republiky v Turecku
Kaptanpasa Sok. No:15, G.O.P., 067 00 Ankara
Tel: +90312-4056139
Email:ankara@embassy.mzv.cz

 
Historie

Na území dnešního Turecka existovala ve starověku mimo jiné Chetitská říše. Část Turecka pak byla osídlena Řeky, později se stala součástí Římské říše a nakonec Byzantské říše. Od 11. století docházelo k osidlování tureckým obyvatelstvem. Roku 1299 se Osman I. stal prvním sultánem osmanské říše, která jako muslimský stát započala s výboji do Evropy, Asie a Afriky. Sultán, jako hlava osmanské říše, měl neomezenou moc. Osmanská říše zanikla v roce 1923, kdy byla založena republika Kemalem Atatürkem. Ten stát sjednotil a zavedl mnohé jiné reformy s dalekosáhlými důsledky. Turecko se i přesto potýkalo s ekonomickými a politickými problémy, zejména pak ve druhé polovině 20.století. V Turecku žije přes dva miliony Kurdů a vztah turecké vlády k této národnostní menšině dosud není zcela vyřešen.

Měna

Od 1.1.2005 se v Turecku používá nová turecká lira. Akceptují se i americké dolary a eura.

Náboženství

Hlavním náboženstvím je Islám (sunnitský), který vyznává přibližně 98% obyvatelstva. Malé skupiny obyvatelstva pak vyznávají pravoslavné křesťanství.

Doprava

Pokud si budete chtít v Turecku zapůjčit automobil nebo motorku, je nutné mít speciální mezinárodní doložku k řidičskému průkazu, kterou vystavuje dopravní inspektorát. Autobusová doprava ve městech je ve většině případech zajišťována tzv. dolmušem. Dolmuše jsou malé sběrné autobusy, které nemají pevný jízdní řád a kromě centra města nemají ani pevně stanovené zastávky. Dolmuše zastavují na znamení (mávnutí rukou apod.). Jízdné se platí přímo řidiči, cena jízdného je vyznačena na ceníku umístěném v blízkosti řidiče. Trasa těchto minibusů je pevná a místa, kterými dolmuš projíždí, jsou vyznačena na předním skle. Dolmušem se lze dopravit i z blízkosti hotelu do centra města.

Časový posun
Časový posun je v Turecku +1 hodina oproti České republice.
 
Elektrické napětí
220 V
 
Zdravotní problémy

V případě zdravotních potíži je běžné, že ošetření v hodnotě do cca 100 lir se platí hotově. Na tuto částku vystaví lékař doklad, který bude proplacen pojišťovnou v ČR. Obvyklá bývá hotovostní platba rovněž za léky. U těchto plateb je obvyklá i spoluúčast. Při jakýchkoliv obtížích kontaktujte svého delegáta a lékaře v místě pobytu.

 
Co je zakázáno

Z Turecka je zakázáno vyvážet předměty starší 20-ti let. Doporučujeme klientům, aby nakupovali dárkové a upomínkové předměty s opatrností a z historických míst nic neodváželi. Rovněž zde platí přísný zákaz fotografování vojenských prostor, vojáků a policie. Není povoleno fotografovat ani modlícího se člověka. Pokud by si někdo rád vyfotografoval někoho či něčí věc zblízka, je slušností se alespoň pomocí posunků zeptat na souhlas. Obvykle se pak ovšem očekává malé spropitné.

Pošta a telefon

Pro turisty je výhodnější používat veřejných telefonních automatů nebo volání z pošty. Telefonní karty o 30-ti, 60-ti a 100 jednotek se dají zakoupit přímo na poště, v obchodech, novinových stáncích apod. Po vyčerpání telefonních jednotek automat kartu nevrací zpět. Telefonáty uskutečněné z hotelů mají individuální hotelové tarify a jsou samozřejmě dražší. Pošta je v Turecku označena třemi černými písmeny PTT na oranžovém poli. Nachází se většinou v centru města. Na poště se dají zakoupit známky, jejichž cena je odlišná pro evropské a mimoevropské země. Dopisy je lépe posílat přímo z pošty. Pokud jsou pohlednice či dopisy již ofrankovány, je běžné zanechávat je na hotelových recepcích.

Spropitné – Servisní poplatek

Spropitné „bakšišné“ je více méně povinností a je naprosto běžné. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se následně odrazí na kvalitě obdržených služeb. Servisní poplatek je určen pro zkvalitnění služeb především v hotelech, kde probíhá nekontrolovaný výběr tzv. bakšišného pracovníky hotelu bez odezvy na kvalitu celkových služeb poskytnutých hotely našim klientům.

Poplatek je vybírán v den Vašeho příletu do Turecka a následně bude předán managementu hotelu, který je odpovědný za celkové služby a může řešit Vaše stížnosti. V případě, že poplatek uhradíte, poté neplatíte nikomu již žádné bakšišné! V případě, že nejste se službami personálu spokojeni, popř. po Vás někdo neomaleným způsobem bakšišné vymáhá obraťte se na svého delegáta, který prostřednictvím partnerské CK zajistí nápravu v hotelu.

 
 

dospělá osoba

dítě 3-12 let

1 týden
8 EUR
4 EUR

více než týden

12 EUR
6 EUR

Servisní poplatek je nepovinný, avšak doporučujeme jej uhradit.
Na částku, kterou zaplatíte, samozřejmě obdržíte na vyžádání doklad od naší partnerské společnosti.

 
Doporučujeme

V Turecku není pitná voda. Podzemní voda je sice kvalitní, ale k výrobě potrubí se nevyužívá nerezového materiálu, proto doporučujeme pít vodu pouze z uzavřených lahví.

Řadit dle:
123456789
více než 100 stránek

cena od: 6 490.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Antalya

Cimen Hotel ***

Tento útulný hotel se nachází jen pár minut chůze od centra oblíbeného letoviska Alanya. Kromě odpočinku u bazénu nebo na pláži můžete vyrazit na výle...

cena od: 7 090.00 Kč

Turecko, Istanbul, Istanbul

Kafkas hotel Istanbul ***

říjemný, základně vybavený hotel za výbornou cenu leží v centru města Istanbul, jen několik minut od paláce Topkapi, Hagia Sophia, modré mešity a dalš...

cena od: 7 290.00 Kč

Turecko, Istanbul, Istanbul

Bilinc hotel ***

říjemný hotel kategorie 3* je nedávno zrekonstruovaný a velmi dobře situovaný v centru města, takže je z něj blízko jak k památkám, tak i k nákupním m...

cena od: 7 290.00 Kč

Turecko, Istanbul, Istanbul

Vezir hotel ***

Tříhvězdičkový hotel Vezir leží v samém centru Istanbulu- v historické části. Většina památek je přímo v okolí hotelu- Modrá mešita, Hagia Sophia, pal...

cena od: 7 790.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Antalya

Oba Star Hotel & Spa ****

Standardní pokoj Klimatizace Koupelna se sprchou nebo vanou, WC, vysoušeč vlasů Telefon, SAT-TV Minibar Bezpečnostní schránka Balkon Dětská postýlka ...

cena od: 9 003.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

Nergiz Sand and City ***

centrální, cca 600 m od centra letoviska Alanya. Spojení minibusy nebo autobusem. Mnoho možností pro nakupování a zábavu jen pár minut. Letiště Antaly...

cena od: 9 990.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Antalya

Hotel Adalya Ocean Deluxe *****

Hotel se nachází jen několik kroků od písčité pláže. Všechny pokoje jsou moderně vybavené a většina z nich má výhled na moře. V tomto rezortu s příjem...

cena od: 10 040.00 Kč

Turecko, Egejská riviéra, Kusadasi

smartline Lion ***+

Hostům je k dispozici foyer a recepce. Objekt má k dispozici hotelový sejf, připojení k internetu, restauraci, bar a TV místnost. Věci denní potřeby s...

cena od: 10 390.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

Aslan Hotel ***

V centru města Alanya. V těsné blízkosti hotelu obchody, restaurace, bary. Mezinárodní letiště v Antalyi cca 125 km.

123456789
více než 100 stránek
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih