"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

Geografie
Spojené arabské emiráty (SAE, UAE = The United Arab Emirates) leží na Arabském poloostrově, a to v jeho jihovýchodní části. Ze západu je omývají teplé vody Perského zálivu, přičemž z východu je to Ománský záliv (Indický oceán). SAE sousedí se třemi státy. Jsou to: Saudská Arábie z jihozápadu, Omán z východu a Katar ze západu. Spojené arabské emiráty patří k Asii. Spousta lidí si myslí, že SAE je ještě Afrika, ale není tomu tak. Jak již naznačuje označení, Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi emirátů. Každý emirát má své stejnojmenné hlavní město, přičemž za hlavní město „celých“ SAE je považováno město Abu Dhabi ležící při pobřeží největšího z emirátů – Abú Dhabí.
 
Federace 7 emirátů je tvořena emiráty:
Dubaj
Sharjah (Šardžá)
Ajman (Adžmán)
Umm al-Quiwain (Um al-Kuvajn)
Ras al-Khaimah (Rás al-Chajma)
Fujairah (Fudžajra)
Abú Dhabí
 
Zajímavostí je, že hlavou každého emirátu je „vládnoucí rodina“, které je celý emirát podřízen. Všechny emiráty jsou absolutistické monarchie. Na svém území je tedy panovník svrchovaným zákonodárcem a rozhoduje podle svého. Přesto hlavní slovo zůstalo nejbohatším emirátům, a to Abú Dhabí a Dubaji. Emiráty mají svého prezidenta Jeho Výsost šejka Kalifa bin Zayed Al Nahyana, který nad celým SAE drží ochrannou ruku. Snad v každém hotelu naleznete šejkův portrét a setkáte se s ním i na plakátech ve městech
 
Hlavní město: Abú Dhabí
Rozloha: 75 150 km2
Počet obyvatel: 4 300 000
Časové pásmo: GMT + 4
Měna: 1 dirham (AED) = 100 filů
Jazyk: arabština, perština, angličtina, hindí, urdu
Náboženství: islám
Státní zřízení: monarchie, federace sedmi nezávislých států
Telefonní předvolba: 00 971
 
Velvyslanectví Spojených arabských emirátů v České republice

Spojené Arabské Emiráty nemají konzulární zastoupení v ČR. Vízum lze získat ve Vídni:
UAE Embassy

Peter Jordan Str. 66, A-1190 Vienna

tel: 00431-368 14 55-59, fax: 00431-368 44 85

úřední hodiny: 09.00 - 14.30 hodin
 

Velvyslanectví České republiky ve Spojených arabských emirátech
Embassy of the Czech Republic

Corniche City Bank Plaza Bldg., Abú Dhabí, United Arab Emirates

P.O.Box 27009, Abu Dhabi, United Arab Emirates

tel: 009712/782800, fax: 009712/795716

e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
 
 
Rozloha

Rozlohou jsou SAE zhruba tak velké jako Česká republika. Jejich povrch činí zhruba 83 600 km2. Rovné 4/5 území zabírá poušť, která je však uměle vytlačována stavebními úpravami a technickým pokrokem.

Při pobřeží se nacházejí desítky většinou neobydlených malých ostrůvků, přesto jsou v SAE budovány umělé ostrovy ve tvaru palem spojené s pobřežím jen silnicí ve tvaru palmového kmene.

 
Historie

Ve starověku bylo území pod vládou Persie. V 8. století se sem dostává islám a vznikají samostatné emiráty. Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko. Nakonec připadlo území Britům, kteří zde vybudovali vojenskou základnu. Ozbrojená síla Británie zde bojovala s pirátstvím, které zde bylo nadmíru rozšířené. Někdy bývá toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. I tak měl každý emirát svého vládce. Po nalezení ropy emiráty velice rychle zbohatly a začaly spolupracovat. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je sedm autonomních emirátů. Zbývající dva emiráty, Bahrajn a Katar, se k SAE nepřidaly a vyhlásily svůj vlastní samostatný stát. SAE udržují úzké vztahy s Brity a vychází mírově se svými sousedy. SAE stály na straně spojenců při operaci Pouštní bouře v roce 1990. Všechny emiráty tvořící SAE jsou absolutistické monarchie. Pouze emirát hlavního města Abú Dhábí má ústavu. Vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán.

 
Náboženství

Občané SAE tvoří jen asi 20% obyvatelstva, (z toho 70% Arabové).Islám vyznává 96% z nich, z čehož 80% jsou sunnité a 16% šíité. Zbytek, přibližně 80% obyvatel, tvoří přistěhovalci především z Indie, Pakistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především islám a hinduismus.

Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží, z toho 60% obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaji. Přes 95% území je v podstatě liduprázdné.

 
Hospodářství

Do poloviny 19. století zde bylo hlavním zdrojem obživy pirátství, později lov perel, ryb a obchod s kořením. Hospodářství doznalo proměny poté, co se tu roku 1962 začala těžit ropa a zemní plyn. Okolo 60% exportu připadá právě na ropu. Díky ní se SAE staly jedním z nejbohatších států světa. Průmysl je velice rozvinutý. Vyrábí se cement a hliník, dále se kromě ropy těží také mramor. Zemědělství je zanedbatelné. Obdělává se asi 0,5% plochy a to buď v oázách nebo na územích s umělým zavlažováním. Hlavní plodinou je palma datlová. Velké množství potravin a spotřebního zboží se musí dovážet.

Země má kvalitní silnice, velké přístavy (Abú Dhabí či Dubaj) a čtyři mezinárodní letiště. Zdravotnictví a školství jsou na vysoké úrovni a jsou zcela bezplatné.

 
Nakupování
 
Zlato a perly

Dubaji je největší Zlatý trh na světě. Můžete si vybrat druh zlata (bílé, žluté, trojbarevné) a styl provedení (evropský, indický, arabský). Pokud byste si nevybrali na Zlatém trhu, jeďte do hlavního města emirátu Sharjah, do Modrého souku. Ceny jsou všude příznivé, nákup Vás tady vyjde levněji než u nás. Pokud jste šikovní, můžete cenu usmlouvat. Nezapomeňte ale, že hodnota šperku je dána jeho váhou a také jemností vypracování.

Nádherné látky a nejmodernější elektronika

Za skleněnými vitrínami uvidíte šaty, které nosí Arabky pod svými černými abáji, a se kterými se předvádí v ženských klubech (tzv. Lady´s club), ale za které by se nemusela stydět ani princezna. Nejvýhodnější koupi elektroniky uděláte v dubajském Free shopu, který je součástí letiště. Můžete si zde pořídit na cokoli pomyslíte, všechno ve špičkové kvalitě. Od automobilů přes televizory až po Rolexky a nejmodernější GPS.

 
Oblečení

Pamatujte na to, že v SAE panují celoročně vysoké teploty.

Pro dámy: pokud chcete vyrazit někam jinam než do hotelového komplexu, nabalte si s sebou nějakou halenku s rukávem, delší sukni nebo výletní kalhoty (alespoň ke kolenům). A to hlavně, pokud míříte do Sharjah. Pamatujte na to, že odhalená ramena jsou v arabských zemích nevhodná.

Pro pány: také Vy byste měli pamatovat na délku kalhot aspoň ke kolenům.

Doporučujeme přibalit lehký svetřík nebo pléd do klimatizovaných prostor hotelu. V budovách (jakýchkoliv) je zapnutá  klimatizace na maximum. Zimomřivé povahy by měly počítat se svetrem do klimatizovaných autobusů.

A samozřejmě vhodné oblečení k večeři. Podle toho, do jak luxusního hotelu jedete, byste se měli obléci. Pamatujte, že přepychový hotel nedělá jen jeho vybavení, ale i úroveň hostů. Proto pánům doporučujeme kravatu a sako (nebo rovnou oblek) a dámám večerní šaty. Do méně luxusních hotelů se stačí obléct jednodušeji, podle vlastního uvážení.

 
Doklady, víza

Za účelem individuální turistiky je třeba zažádat o vystavení víza ke vstupu do země na Velvyslanectví SAE ve Vídni. Žádost musí obsahovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po předpokládaném opuštění země, 3 fotografie, vyplněné formuláře žádosti o vízum, dopis zaměstnavatele ve trojím vyhotovení, telex od sponzora (tj. místní organizace nebo občan, který dává za návštěvníka finanční záruku na dobu pobytu v zemi).

Cestujete-li do SAE na pozvání osob, které mají v SAE trvalý pobyt, místních cestovních kanceláří nebo místních státních či soukromých firem, zařizuje vystavení víz při příletu do SAE na letišti zvoucí osoba (sponzor) formou žádosti na imigrační policii SAE.
POZOR! Osoby, které hodlají navštívit Izrael nebo z jejich cestovního pasu vyplývá jakákoliv souvislost s touto zemí, nebudou do SAE vpuštěny!

 
Doporučení pro ženy

Pokud se do SAE rozhodnou vycestovat samy ženy, nemusí mít z této cesty obavu. Je však důležité si připomenout některé hlavní odlišnosti muslimského světa.

Ženy bývají na většině míst přehlíženy, takže se připravte na situaci, že se s Vámi hned tak někdo bavit nebude. Nezahalené ženy však neujdou ostřížímu zraku místních mužů, kteří s oblibou pronášejí různé poznámky. Na ty doporučujeme nereagovat. Zároveň doporučujeme cestovat v dlouhých a volných kalhotách a košilích s dlouhými rukávy.

V hotelech se mohou ženy pohybovat samozřejmě podle své libosti, stejně tak je to s koupáním na hotelových plážích. Zde ale pozor!

Nikde se nesmíte koupat „nahoře bez“.

V muslimském světě je jeden zásadní rozdíl oproti etice našeho světa. Při seznamování podává jako první ruku muž. Je nepřípustné, aby jako první nabídla ruku žena. Často si navíc muži nepodávají ruce s ženami vůbec.

 
Řadit dle:
123456789
961 položek, 97 stránek

cena od: 2 956.00 Kč

Chorvatsko, Krk a severní Jadranské ostrovy, ostrov Krk, Njivice

Chorvatsko, Krk a severní Jadranské ostrovy, ostrov Pag, Novalja

cena od: 4 457.00 Kč

Chorvatsko, Krk a severní Jadranské ostrovy, Insel Cres, Cres

cena od: 7 400.00 Kč

Spojené arabské emiráty, Dubaj, Dubaj

SAFFRON HOTEL AL RIGGA **

DUBAI: Dubaj, volně přeloženo jako „místo srazu“ je dalším ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech. Je druhým největším a nejlidnatějším emi...

cena od: 7 500.00 Kč

Spojené arabské emiráty, Dubaj, Dubaj

AVENUE HOTEL ****

DUBAI: Dubaj, volně přeloženo jako „místo srazu“ je dalším ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech. Je druhým největším a nejlidnatějším emi...

Spojené arabské emiráty, Dubaj, Dubaj

MERCURE GOLD HOTEL AL MINA ROAD DUBAI ****

DUBAI: Dubaj, volně přeloženo jako „místo srazu“ je dalším ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech. Je druhým největším a nejlidnatějším emi...

cena od: 7 600.00 Kč

Spojené arabské emiráty, Dubaj, Dubaj

PALM BEACH HOTEL BUR DUBAI ***

DUBAI: Dubaj, volně přeloženo jako „místo srazu“ je dalším ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech. Je druhým největším a nejlidnatějším emi...

Spojené arabské emiráty, Dubaj, Dubaj

AURIS HOTEL APARTMENT DEIRA ****

DUBAI: Dubaj, volně přeloženo jako „místo srazu“ je dalším ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech. Je druhým největším a nejlidnatějším emi...

cena od: 7 600.00 Kč

Spojené arabské emiráty, Dubaj, Dubaj

ORCHID HOTEL ***

DUBAI: Dubaj, volně přeloženo jako „místo srazu“ je dalším ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech. Je druhým největším a nejlidnatějším emi...

123456789
961 položek, 97 stránek
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih