"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

Země, rozkládající se po obou stranách rovníku při východním pobřeží Afriky, nabízí návštěvníkům rozličné cestovatelské zážitky. Nekonečné savany, kde se prohání množství divoké exotické zvěře,  nedotčené dlouhé písečné pláže a barevné korálové útesy Indického oceánu, spalující pouště, ale i chladná útočiště Východoafrické vysočiny, masivy a sopky lemující Východoafrický příkop a ledovce se sněhovou pokrývkou na vrcholcích pohoří Mt. Kenya.

Keňa má bohatou, miliony let dlouhou historii. U jezera Turkana byly objeveny zkameněliny lidských předků, z nichž některé jsou staré i 2,5 milionu let, a řadí se tak k nejstarším paleontologickým nálezům na světě. Původní domorodí obyvatelé žijící v kmenových svazech byly svědky četných migrací obyvatelstva a bojů o moc. Od počátků mořeplavectví lákalo keňské pobřeží arabské obchodníky. Od 8. století zde panoval čilý obchodní ruch se zbožím všeho druhu, jehož následkem byl vznik jedinečné pobřežní kultury, kde se stírají hranice mezi Afrikou a Arábií. Výsadní postavení Arabů v obchodování s Dálným východem přerušili svou krutou koloniální nadvládou Portugalci, kteří zde pobývali od začátku 16. století až do konce 17. století, kdy jejich vykořišťování ukončili opět Arabové. Ti obsadili pobřeží východní Afriky až do příchodu Britů a Němců na konci 19. století, kteří mezi sebou později uzavřeli dohodu o rozdělení vlivu ve východní Africe. V roce 1920 byla Keňa prohlášena britskou korunní kolonií, kterou zůstala až do roku 1964, kdy se stala nezávislou republikou.

Typickým důsledkem mnoha století nadvlády je lehkost, s jakou se Keňané dokáží přizpůsobit novým  kulturním vlivům. Keňská kultura je postavena na přijímání a vstřebávání nových a rozdílných kultur, ať už ji ovlivnili migrující nomádi nebo obchodníci a kolonisté připlouvající po moři. Ačkoliv mnozí obyvatelé  lamentovali nad postupnými změnami zdejšího životního stylu a nad ztrátou tradic, Keňa si mnohem více než kterákoli jiná země na světě zachovala mnoho ze svých zvyklostí. Výsledkem je zcela unikátní charakter zdejšího života, kdy na jedné straně můžete spatřit skupinu městských Kikujů během  tradičního svatebního rituálu, kdy ženichova rodina láká nevěstu ven z domu zpěvem, na straně druhé pak obchodníka z kmene Samburu s tradičně vyzdobeným krytem mobilního telefonu či masajského pastevce se sluchátky na uších. Navštívíte-li Nairobi, město s pulzujícím obchodním duchem poháněným moderními informačními technologiemi, jen po pár hodinách jízdy se můžete ocitnout na místě, kde domorodí bojovníci vyzbrojení kopími ženou svůj dobytek do trní, aby jej v noci uchránili před  divokými šelmami.

 

Zdraví – očkování

Při cestách do Keni není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici. Osoby, plánující výlet na safari nebo prázdniny v Mombase a přímořském letovisku podél pobřeží, by měly zvážit antimalarickou profylaxi. Na další případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u Vašeho praktického lékaře, ve Vinohradské nemocnici v Praze (Klinika geografické medicíny) nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici. Podrobnosti o rozsahu zdravotního pojištění najdete v poslední sekci této stránky.

 

Klima – oblečení

V typicky rovníkovém klimatu je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy.

 

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Keni obvykle bez problémů. Pokrytí signálem a jeho kvalita však může kolísat. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se prosím proto předem informujte u vlastního mobilního operátora.

 

Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. doublebeds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

 

Elektřina

Elektrická síť v Keni je 230V/ 50Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér tzv. přechodku, kterou lze zakoupit na místě a někdy i oproti záloze zapůjčit v recepci hotelu.

 

Pláže – Plavání

Pláže s jemným bílým pískem mají pozvolný vstup do moře. Koupání v Indickém oceánu je však ovlivněno režimem přílivu a odlivu. Nejlepší doba pro koupání je ráno před odlivem a pak odpoledne, kdy nastává příliv. Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně dojít až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, nezapomeňte si vzít obuv do vody.

 

Placení

Národní měnou je keňský šilink (KES), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KES. V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren. Banky si na rozdíl od nich za směnu peněz účtují poplatky. V oblasti Malindi a Watamu jsou směnitelná výhradně eura. V ostatních oblastech v Keni, stejně jako na safari, jsou preferovány americké dolary, ale pouze bankovky a mince vydané po roce 2001. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem tedy doporučujeme mít s sebou přiměřený obnos v obou měnách. Při platbě kartou je k ceně zboží nebo služeb naúčtována přirážka ve výši 6% z účtované částky.

 

Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a v Keni je zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na Vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníteli se jednodenního safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává. Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Rozhodně se vyplatí. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je samozřejmě plně na Vás.

 

Průměrné teploty:vzduch | voda
listopad28°C | 27°C
prosinec29°C | 27°C
leden30°C | 27°C
únor31°C | 28°C
březen31°C | 28°C
duben30°C | 28°C
květen29°C | 28°C

 

PRAKTICKÉ INFO 
MěnaKeňský šilink (KSh)
Časový posun+ 2 hodiny (v době platnosti letního času + 1 hod.

 

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Keni je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadován cestovní pas platný  minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti v Mombase na základě předem vyplněného prohlášení, které je součástí Vašich cestovních dokladů. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/ osoba nebo 40 EUR/ osoba. Doporučuje se mít připravenou přesnou částku, neboť migrační úředník často odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Upozorňujeme, že při  vstupu do země je povoleno dovezení max. 1 kartonu cigaret a 1 litru alkoholu na osobu a zavazadlo.  Před odletem z Keni zpět do ČR je nutno opět vyplnit odletový formulář.

Řadit dle:
12345
47 položek, 5 stránek

cena od: 28 490.00 Kč

Keňa, Jižní pobřeží, Diani

DIANI SEA LODGE ***

Hotel s velice příjemnou, rodinnou atmosférou se nachází 30 km od mezinárodního letiště, přímo na pláži Diani Beach. 

cena od: 28 990.00 Kč

Keňa, Jižní pobřeží, Bamburi

SEVERIN SEA LODGE ***+

Hotel se stálou klientelou se nachází v letovisku Bamburi, cca 30 minut jízdy od letiště v Mombase, přímo u pláže. 

cena od: 28 990.00 Kč

Keňa, Jižní pobřeží, Bamburi

NEPTUNE BEACH RESORT ****

Hotel nabízí 78 pokojů umístěných ve dvou dvoupodlažních budovách, obkolepných tropickou zahradou. Hotel se nachází přímo u pláže, cca 25 km od meziná...

cena od: 29 490.00 Kč

Keňa, Severní pobřeží, Watamu

JACARANDA BEACH RESORT ****

Resort leží v oblasti Watamu, 13km daleko od městečka Malindi. Mezinárodní letiště v Mombase je vzdáleno cca 2 hodiny.

cena od: 30 840.00 Kč

Keňa, Severní pobřeží, Watamu

TURTLE BAY ***

Hotel se nachází 200 metrů od pláže, přímo u národního mořského parku Watamu, 120 minut od mezinárodního letiště v Mombase. 

cena od: 30 990.00 Kč

Keňa, Jižní pobřeží, Diani

DIANI SEA RESORT ***

Velice oblíbený, rodinný hotel leží na klidném místě v oblasti Diani Beach, 30 kilometrů od mezinárodního letiště v Mombase.

Keňa, Severní pobřeží, Malindi

SANDIES TROPICAL VILLAGE RESORT ****

Hotel situovaný v tropické zahradě, vzdálenost od letiště v Mombase cca 3 hodiny.  

Keňa, Jižní pobřeží, Diani

NEPTUNE PARADISE BEACH RESORT ****

Velice oblíbený hotel je situovaný cca 60 km od mezinárodního letiště v Mombase, přímo u krásné písečné pláže. 

12345
47 položek, 5 stránek
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih