"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

MĚNA, KURZY

Měna: Filipínské peso (PHP)
Aktuální kurz: 100 PHP = 43.402 CZK

Geografie

Filipínská republika je ostrovním státem v jihovýchodní Asii, jehož hlavním městem je Manila. Rozkládá se na 7 107 ostrovech v západním Tichém oceánu. 

Filipíny jsou souostroví skládající se na celkové ploše 300 tisíc km2. Z východu je ohraničuje Filipínské moře, ze západu Jihočínské moře a z jihu Celebeské moře. Několik set kilometrů jihozápadně se nachází ostrov Borneo a severně od Filipín se nachází Tchaj-wan. Přístav Manila v části Luzon je hlavním a druhým největším městem země.

Většina hornatých ostrovů je vulkanického původu a jsou pokryty tropickým lesním pralesem. Nejvyšší hora Apo, která se nachází v části Mindao, měří 2954 m n. m. Je zde mnoho aktivních sopek, jako například Mayon Volcano, Pinatubo či Taal Volcano. Ostrovy se nachází v tajfunovém pásmu západního tichomoří. Jelikož se nacházejí v severozápadním vnějším okraji pacifického ohnivého kruhu, jsou tak i častým místem seismické a vulkanické aktivity. Řeky v zemi jsou krátké, mají ale rychlý spád.


Hlavní město: Manila

Rozloha (km2): 300 000

Počet obyvatel:  91 983 000

Nejnižší místo:  Filipínské moře 0 m. n. m.

Nejvyšší místo:  Apo 2 954 m. n. m.

Státní zařízení:  unitární prezidentská konstituční republika

Jazyky: angličtina, filipínština, španělština, arabština

 

Zastupitelství a podmínky vstupu – víza

Velvyslanectví České republiky na Filipínách

Embassy of the Czech Republic

Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, Manila

Tel: 00632/8111155, 8111156

Fax: 00632/8111020

E-mail: manila@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/manila


Velvyslanectví Filipín v České republice

Senovážné náměstí 8

110 00 Praha 1

Tel.: 0420 224 216 397, 00420 224 216 385

Fax: 00420 224 216 390

Email: praguepe@praguepe.cz

Web: www.praguepe.cz

 

Pro vstup občanů České republiky se vyžaduje cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu na Filipínách.

Občané ČR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 21 dnů. Při turistických cestách nad 3 týdny či cestách za jiným účelem je třeba požádat o vízum na Velvyslanectví Filipín v Praze.
Před příletem do Manily se v letadle vyplňuje statistická karta, tzv. arrival card. Přihlašovací povinnost není zavedena. Pobyt zaregistruje imigrační úředník při vstupu. Při odletu se platí odletová daň ve výši 750,- PHP (výše se může změnit).

 

Historie Filipín

Ve středověku byly Filipíny rozdrobené na řadu drobných knížectví, v jejichž čele stáli rádžové. V roce 1521 při své cestě kolem světa objevil ostrovy Fernão de Magalhães. V roce 1542 se staly španělskou kolonií. Ve 2. polovině 19. století zesilovaly snahy místních obyvatel o zisk nezávislosti. První povstání v roce 1872 bylo neúspěšné.. Po španělsko-americké válce v roce 1901 se Filipíny staly kolonií Spojených států amerických. V roce 1916 byla Filipínám udělena tzv. omezená autonomie. Roku 1934 byl domluven desetiletý přechodný stav během něhož se měly Filipíny připravit na nezávislost a byl jim udělen statut dominia (Philippine Commonwealth, statut podobný dnešnímu Portoriku) které ale přerušila válka. V roce 1944 zahájili Američané znovudobývání Filipín a dva roky poté získala země nezávislost. V letech 1966-1986 zde diktátorsky vládl prezident Ferdinand Marcos podporovaný Spojenými státy. Od r. 2010 je prezidentem Filipín Noynoy Aquino, zvaný též Benigno.

 

Celní a devizové podmínky

Při příletu je nutné vyplnit celní deklaraci. Dovolen je bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby, šatů, šperků a parfémů v přiměřeném množství, 200 ks cigaret, 50 doutníků, 2 litrů alkoholu. Dovoz ovoce, živočichů či produktů organického původu je třeba uvést v celní deklaraci.

 

Měna

Měnou je zde filipínské peso (PHP). 1 PHP = 100 centávů. Mezinárodní platební karty jsou obvykle akceptovány jen v luxusních hotelech. Cizí měny se běžně nepoužívají. Směnit lze americké dolary a japonské jeny. 100 PHP = cca 45 Kč

 

Náboženství

Římsko - katolické 84%, muslimové 5%, Aglipayan 5% (křesťanské hnutí), protestanti 4%, ostatní 2%

 

Jazyk

Úředním jazykem je umělý jazyk filipínština (filipiko). založena na jazyku tagalog s prvky ostatních velkých filipínských jazyků (zvláště cebuánštiny, ilocánštiny a hiligaynonštiny). Angličtina s místními jazykovými prvky je velice rozšířena, vliv španělštiny je dnes s malými výjimkami zanedbatelný.

 

Očkování a lékař

Očkování není povinné. Při cestování se ovšem hodí očkování proti žloutence. Riziko malárie je v turistických oblastech relativně malé.

V hlavním městě je zdravotní péče na dobré úrovni, avšak je velmi drahá. Veškeré náklady vzniklé při zranění nebo nemoci si cizinci hradí sami. Uchovejte proto všechna potvrzení pro pozdější proplacení českou pojišťovnou. Před cestou se doporučuje uzavřít cestovní zdravotní pojištění pro exotické zájezdy.


Doprava

Doprava lodí je pro souostroví pochopitelně nejtypičtější. V zemi existuje na 600 veřejných a 200 soukromých přístavů. Lodní spojení existuje prakticky se všemi částmi obydlené země. Cestovat můžete v různých třídách a na různých plavidlech – od malých bárek po velké námořní lodě. Alternativou k cestování lodí je vnitrostátní letecká doprava, k dispozici je více jak 60 různých spojů. Půjčovny automobilů najdete ve všech městech i na letištích. Rozšířené je také cestování autobusovou dopravou. Charakteristické pro Filipíny je tzv. Jeepney, což je něco mezi jeepem a autobusem. Jeepney potkáte především ve městech.

 

Strava a nápoje

Filipínská kuchyně je směsí čínských, malajských a španělských vlivů. Jídla jsou obvykle servírována všechna najednou, teplota pokrmu nebývá rozhodující. Jí se převážně lžící a vidličkou, tradiční stolování na banánovém listu a s prsty místo příborů se dostává v poslední době více do módy (tradiční restaurace typu kamayan). Hlavní přílohou je rýže. Národním nápojem je pivo, nejznámější značkou je San Miguel. Velmi silné je pivo značky Red Horse. Oblíbený je rum místní značky Tanduay.

 

Nákupy

Filipíny jsou celosvětovým nákupním rájem. Jedná se o nejlacinější asijskou destinaci. Poměr ceny a kvality je více než dobrý. Řemeslné výrobky jsou výlučně zpracovávány ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za snesitelné ceny. V nabídce figurují výrobky z mosazi, ze dřeva, ručně tkané látky, košíkářské komodity. Dále oblečení, suvenýry z mušlí a kamínků. Ceny jsou nižší než v ČR, ale liší se podle lokality a v závislosti na ročním období a návštěvnosti daného regionu. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí.

 

Co na sebe

Nejvhodnější je lehké bavlněné oblečení. Koupání nahoře bez není obvyklé. Koupání zcela bez plavek je nepřípustné. Do autobusů a za poznáním se hodí lehčí teplé oblečení.

 

Časový posun

Časový posun je na Filipínách o 7 hodin více oproti České republice.

 

Elektrické napětí

220 V, je třeba si na cesty přibalit redukci.

 

Doporučujeme

První dny na Filipínách se nevystavujte slunečnímu záření více než 15 minut a používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Používejte brýle s UV filtrem. Dbejte na hygienu. Pijte pouze kupovanou balenou vodu. Nepijte chladnou vodu, protože Váš organismus lépe udrží vlažnou vodu a Váš žaludek se nebude podchlazovat. Ovoce a zeleninu, kterou si sami zakoupíte si pečlivě omyjte. Při střevních potížích doporučujeme dodržovat pitný režim, nehladovět, nepít alkoholické nápoje a okamžitě informovat delegáta

 

Hodnocení hotelů

Naše cestovní kancelář uvádí u každého hotelu v nabídce hodnocení naší cestovní kanceláře, které se však nemusí vždy shodovat s hodnocením hostitelské země. Srdečně Vám přejeme, aby Vám tyto informace co nejvíce pomohly při výběru hotelu, který bude co nejvíce vyhovovat Vašim požadavkům.

 

Spropitné

Dává se v dražších restauracích a hotelech (5 – 10 %) a na rozdíl od České republiky vám bude obsluha dávat najevo značnou vděčnost. V restauracích nižší kategorie a v taxících není spropitné nutné ani očekávané.

 

Klimatické podmínky

Filipíny leží v horkém a vlhkém tropickém podnebném pásu. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 26,5 °C.

 

Co je zakázáno

Striktně je zakázáno dovážet drogy (tresty doživotí), zbraně a pornografické materiály.Dle nařízení filipínské Centrální banky je každý cizí státní občan, návštěvník Filipínské republiky, povinen deklarovat na speciálním formuláři dovoz i vývoz cizí měny, pokud částka převyšuje 10 000,-USD (nebo ekvivalent této částky v jiné měně). Vyplněný formulář je nutno podat u celního úřadu na hraničním přechodu. Nedodržení tohoto nařízení je trestné. Dále je zakázáno dovážet, vyvážet nebo elektronicky převádět ze země bankovky, mince, šeky či jiné ceniny v množství přesahujícím 10 tisíc pesos. Zakázán je vývoz drog, korálů a jiných mořských produktů, zvířat, orchidejí, pirátských kopií filmů a hudby na DVD a audiokazetách.

Řadit dle:
12
15 položek, 2 stránky

cena od: 14 690.00 Kč

Filipíny, Umm Al Quwain, Umm Al Quwain

ROYAL RESIDENCE HOTEL ****

Spojené arabské emiráty / Umm Al Quwain. Hotel je umístěn v jednom z nejméně urbanizovaných emirátů Umm Al Quwain a říká se, že je jedním z nejklidně...

cena od: 18 290.00 Kč

Filipíny, Umm Al Quwain, Umm Al Quwain

UMM AL QUWAIN BEACH HOTEL ****

Spojené arabské emiráty / Umm Al Quwain. Menší hotelový resort s udržovanou tropickou zahradou je zasazen do krásného prostředí u široké písčité pláže...

cena od: 22 590.00 Kč

Filipíny, Umm Al Quwain, Umm Al Quwain

PALMA BEACH RESORT & SPA ****

Spojené arabské emiráty / Umm Al Quwain. Pozoruhodný čtyřhvězdičkový hotel navržený ve starověkém egyptském stylu se nachází na pobřeží Arabského moře...

cena od: 30 480.00 Kč

Filipíny, Filipíny, Mindoro

Coco Beach Island Resort ***

Romantický resort vybudovaný z přírodních materiálů na privátní pláži, obklopený bujnou tropickou zahradou s palmami. Od letiště vzdálený 110 km. Ideá...

Filipíny, Filipíny, Cebu

BlueWater Maribago Beach Resort ****

Stylový přízemní resort v tropickém ráji přímo u moře, vyhledávaný především pro komfort, podmořský život a přírodní krásy. Privátní ostrov Alegrado 6...

cena od: 38 080.00 Kč

Filipíny, Filipíny, Bohol

Amarela Resort ****

Hotel středoevropského rodinného stylu s hlavní budovou situovaný na ostrůvku Panglao, obklopený tropickou zahradou. Vzdálenost od letiště je 40 km. I...

Filipíny, Poznávací zájezdy - Filipíny, Filipíny

Filipínský venkov s návštěvou rýžových teras a pobytem u moře ***

1. den Odlet do Manily.2. den - Manila Přílet do Manily, kde se na letišti setkáte se zástupcem naší CK, který Vás doprovodí do Vašeho hotelu. Nocleh ...

12
15 položek, 2 stránky
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih