"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

MĚNA, KURZY

Měna: Chorvatská kuna (HRK)
Aktuální kurz: 1 HRK = 3.498 CZK

Geografické informace

Chorvatsko patří k nejvyhledávanějším místům pro letní dovolenou v Evropě. Je to země tisíců ostrovů a malebných zátok. Země, která v sobě snoubí krásu nenarušené přírody se stopami zanechanými lidskou kulturou v průběhu staletí, a to umožnilo vznik kouzelných přímořských letovisek. Právě čarovná krása chorvatského moře je hlavním důvodem, proč dnes patří tato země k nejnavštěvovanějším v Evropě.

Dalšími důvody jsou bezpochyby i krása pobřeží, přijatelná vzdálenost ale i jazyková podobnost obou národů. Je tu blízko vše, za čím se jinde musí cestovat velmi daleko. Na vzdálenosti pouhých sta kilometrů se nacházejí ostrovy, moře, krasy, lesnaté hory i úrodné roviny. Můžete zde obdivovat krásu vodopádů Plitvických jezer, souostroví Brijuni, vodopádů řeky Krky a dalších zázraků přírody v některém ze sedmi národních parků Chorvatska. Za zmínku stojí zcela jistě i Diokleciánův palác ve Splitu či staré jádro Dubrovníku, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V Chorvatsku najdou svůj kousek světa novodobí Robinsoni, horolezci i jachtaři, milovníci přírody i rušné zábavy, sportovci i běžní rekreanti. A to vše jen několik hodin jízdy ze srdce Evropy, pro něž je chorvatský Jadran nejbližším teplým mořem. Rozloha tohoto státu je 56.538 km2 a žije zde zhruba 7.600.000 obyvatel. Hlavním městem a zároveň největším městem celého Chorvatska je Záhřeb. Město má zhruba milión obyvatel a nachází se pod vrchem Medvedica. Je politickým, kulturním a ekonomickým centrem země, dále je důležitým dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou.

Chorvatská republika je moderní demokratický stát s ústavou z roku 1990. Státní vlajku tvoří tři vodorovné pruhy – červený, bílý a modrý, uprostřed vlajky je umístěn historický chorvatský znak, který má 25 střídajících se červených a bílých polí, s tím, že první vlevo nahoře je červený. Byl poprvé přestaven Habsburky v letech 1508 – 1512. Věří se, že znak je ale starší, než z období Habsburků. Národní hymnou je píseň Lijepa naša domovino (Krásná naše vlasti). Text složil básník Antun Mihanovič a báseň byla poprvé zveřejněna v roce 1835 v časopise Danica pod názvem Hrvatska domovina. V roce 1846 složil Josip Runjanin hudbu. Píseň byla poprvé hrána v roce 1891 Lijepa naša jako neoficiální hymna. Tuto funkci plnila píseň až do 29.2. 1972, kdy ji poprvé dodatek k chorvatské ústavě stanovil jako oficiální národní hymnu.


Historie

Jako mnoho dalších zemí v západní Evropě, vzniklo také Chorvatsko v oblasti,která v minulosti přináležela k Římské říši.V proudu obrovské evropské migrace,hlavně po pádu Římské říše, se chorvatské kmeny usadily právě v této oblasti.Chorvaté vytvořili své vlastní knížectví již v sedmém století a nezávislý stát již ve století devátém.V desátém století vzniklo Chorvatské království,ovládané národními králi.Od okamžiku konverze ke křesťanství, která byla ukončena v devátém století,se Chorvatsko stalo součástí západního křesťanstva a regulérní součást západní Evropy. Během historie byli chorvatští vládci nahrazeni novým politickým uspořádáním. V 11.století Chorvaté vstoupily do unie s maďarským králem,která trvala celých osm století. Přesto si Chorvaté dokázali udržet všechny atributy státnosti-místokrále,parlament,peníze a armádu.Nicméně,jako důsledek maďarské politiky se na počátku 15.století Chorvatsko dostalo pod nadvládu Benátek a v 16.století společně s Maďarskem do Habsburské říše.Ekonomický a kulturní rozvoj byl podřízen obraně Rakousko-Uherských hranic před vpádem Turků.Za cenu ztráty velké části centrálního uzemí,se Chorvatsku vskutku podařilo zastavit století dlouhou expanzi Otomanského císařství. Během století se Chorvatsko účastnilo všech důležitých evropských hnutí a proudů.Například v 19.století tu také probíhalo obrozenecké hnutí,které hrálo důležitou úlohu v uvědomování si chorvatského povědomí.Po pádu Habsburské monarchie byli Chorvaté odsouzeni žít 70.let bez vlastní země,bez práva nést svědectví o své vlastní identitě.Byli silou donuceni žít v umělém státě-nejdříve ve společném státě Slovinců,Chorvatů a Srbů a poté v Jugoslávském království,které zaniklo po druhé světové válce.Chorvatsku začala nová éra po roce 1945,jako jedna ze šesti socialistických zemí komunistické Jugoslávie.Po padesáti letech nadvlády komunismu Chorvaté,jako skoro všechny země východního bloku,vyměnily totalitu za demokratický systém.V roce 1992 bylo Chorvatsko uznáno jako nezávislý a suverénní evropský stát.Tím se otevřela nová kapitola Chorvatské historie.


Podnebí

Velmi příznivé pro pobyt u moře po dobu nejméně čtyř měsíců. Nejvyšší teplota vzduchu je 38 °C. Průměrná teplota vody je 24 °C. Chorvatsko je proslulé křišťálově čistým mořem a nekonečnými zákoutími plnými zeleně. Pobřeží je lemováno více než 1200 ostrovy. Charakteristické jsou romantické zálivy s oblázkovými plážemi, malebná architektura, piniové a borovicové háje a dobrosrdečné, pohostinné obyvatelstvo.


Kuchyně 

Chorvatská kuchyně je velice různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které stojí za to ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití. Zeptejte se místních na dobrou hospodu, nikoli však na tu, která je na promenádě a v obležení turistů. Tady většinou najdete dokonalou obsluhu a interiér, ale vaří se zde klasická mezinárodní kuchyně, což postrádá jakýkoliv nádech originality. Zkuste spíše zajít do malých rodinných podniků - konob, kterých je v Chorvatsku spousta a k ochutnání domácí kuchyně jsou ideální. To nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát jsou ryby a mořské plody. Doporučujeme čerstvé krevety právě nalovené, lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu napečené nadýchané běloučké bagety – možná právě takhle se hoduje v ráji. I když jídel po nichž se olizují i labužníci, je v téhle zemi víc. A nejsou to rozhodně jen plody moře.

O téměř každé chorvatské pálence se dočtete, že má léčivé účinky. Především na trávení funguje, podle většiny Chorvatů, panák. V hospodě vám ho přinesou po zaplacení pro lepší trávení, sami si ho rádi a hojně dopřejí jako domácí lék na cokoli.Mezi nejrozšířenější bude asi bylinná nazelenalá tavarice. Travarice je rakije se středomořskou trávou na dně flašky. Liší se podle druhu trav a také podle délky louhování. Další rozšířenou pálenkou je třeba slivovice, hruškovice, ale taky loza, která se pálí z hroznů vína. Vliv řeků je jasně vidět na choravtské pálence mastika. Jedná se o destilát anýzu. Pod tímto názvem nehledejte nic jiného, než kultovní ouzo.


Chorvatské speciality:

Čevapčiči – masitý pokrm, který se připravuje z velmi kvalitního masa. Míchá se z hovězího, vepřového, jehněčího. Důležité je maso třikrát umlít se solí a kořením. Chorvatské ho tvarují kovovou trubičkou a pak grilují.

Dalmátské brodeto - guláš z mořských plodů nebo ryb, a to nejčastěji s kukuřičnou polentou. Tento nejpopulárnější pokrm na jadranském pobřeží má desítky variací přípravy.

Maneštra – polévka „co dům dá“. Silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádnou porcí kukuřice.

Pašticada – dušený pokrm z hovězího masa

Žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.


Sport a zábava

V Chorvatsku se bohatá nabídka aktivity spojené se sportem a zábavou, aby Vaše dovolená byla co nejdokonalejší. Najdete zde spoustu kulturního i sportovního vyžití. Nejen vodní sporty, ale turisté jsou přilákáváni i množstvím atrakcí jako jsou lety na motorovém rogalu, seskoky padákem, půjčovny vodních skútrů, motocyklů a aut, pro děti skluzavky, tobogány. V každém letovisku najdete promenádu se spoustou barů, kavárem a restaurací.


Praktické informace

Zdravotnictví - V každém větším městě či letním středisku najdete nemocnici (Bolnica) nebo ambulanci (Hitna pomoć). Způsob úhrady za ošetření u lékaře a za případný pobyt v nemocnici je stejný jako v dalších evropských zemích. Pokud má pacient v ČR uzavřené cestovní pojištění, menší částky (cca do 1000Kč) hradí v hotovosti a na základě účtů jsou mu po návratu do ČR uhrazeny pojišťovnou. V případě vyšších nákladů se platba řeší ve spolupráci s asistenční službou pojišťovny.

Pošta - Pošty jsou označeny zkratkou HP a jsou ve větších městech otevřeny v pracovních dnech zhruba od 7.00 do 20.00 hodin, v menších městech pak od 7.00 do 14.00 hodin. Poštovní známky se prodávají na poštách nebo ve stáncích s pohlednicemi. Orientační ceny do ČR jsou kolem 2,20 kuny za pohlednici a 6,5 kuny za dopis. Z pošt lze telefonovat a faxovat.

Telefonování - Mezinárodní volací číslo pro Chorvatsko je +385. Přímé spojení s účastníkem v ČR se uskutečňuje předvolbou 00420. Ve veřejných telefonních automatech budete potřebovat telefonní kartu, kterou dostanete na poště nebo u novinových stánků. Do zahraničí můžete volat z každého veřejného telefonu. Jedna minuta telefonického hovoru s ČR stojí kolem 5,35 kuny.

Internet - Dostupný ve městech a turistických střediscích v internetových kavárnách (internet caffe) najdete dnes i u většiny hotelů, jejich počet neustále roste. Ceny se pohybují většinou mezi 10 a 20 kunami za 1 hodinu.

Časové pásmo- Středoevropský čas stejný jako v České republice.

Kulturní odlišnosti – Chorvaté milují kavárny. Během dne vypijí několik káv a turisté to od nich odkoukali. Silná černá káva, taková, co vás nenechá do čtyř hodin ráno usnout, je na každém nápojovém lístku. Na černou kávu si Chorvaté udělají čas vždy. Popíjet kafíčko v pracovní době je národní sport rozšířený bez ohledu na klima či změny ve vládě. Espreso dělané po italsku, které se téměř vejde do náprstku, stejně jako macchiato či kapučíno je nezbytně nutné na pobřeží Jadranu ochutnat.


Důležité adresy a telefonní čísla

Policie: 92
První pomoc: 94
Hasičská záchranná služba: 93
Poskytování pomoci na silnicích: 987; 987@hak.hr
Všeobecné informace: 981

Měna - Kuna (HRK), která se dělí na 100 lip. V bankách či směnárnách je možné měnit i zahraniční konvertibilní měny, mezi než se však česká koruna nepočítá.

Pasové a vízové předpisy - Cestovním dokladem pro vstup do Chorvatské republiky je platný cestovní pas. Od 1. června 2004 mohou čeští občané cestovat do Chorvatska i na občanský průkaz, ale Ministerstvo zahraničí ČR radí použít platný cestovní pas. Chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska, pro turistické pobyty (do 3 měsíců) není potřeba vízum.

Řadit dle:
123456789
193 položek, 20 stránek

Chorvatsko, Vnitrozemí, Plitvice

Hotel BELLEVUE - Ubytování 1 noc **

hotel se nachází v jižní části Národního parku, cca 300 m od největšího jezera parku Kozjak.

cena od: 990.00 Kč

Chorvatsko, Poznávací zájezdy - Chorvatsko, Chorvatsko

Vánoční Záhřeb

Ačkoli je Chorvatsko tradičně letní dovolenkovou destinací, i sem můžete na adventní trhy dorazit. Záhřeb se totiž v posledních letech stává vyhledáva...

Termín

Doprava

Strava

Sleva

Cena

cena od: 1 090.00 Kč

Chorvatsko, Vnitrozemí, Záhřeb

Adventní Záhřeb

Popis:Vyhlášené Vánoční trhy v Záhřebu!Přichystali jsme pro Vás novinku pro rok 2018! Vánoční trhy v Záhřebu se díky svému prestižnímu umístění v anke...

Termín

Doprava

Strava

Sleva

Cena

Chorvatsko, Kvarner, Crikvenica

Pavilony AD TURRES - Ubytování **

v roce 2019 zrekonstruované pavilóny se nachází v borovém lese ve svahu nad mořem, cca 2,5 km severně od centra města Crikvenica, v blízkosti hotelu O...

Chorvatsko, Kvarner, Crikvenica

Hotel ESPLANADE - Ubytování ***

v roce 2017 kompletně renovovaný hotel skládající se ze 2 budov v jižní části letoviska, cca 600 m od centra Crikvenice, v bezprostřední blízkosti cri...

123456789
193 položek, 20 stránek
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih