"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

MĚNA, KURZY

Měna: Euro (EUR)
Aktuální kurz: 1 EUR = 25.985 CZK

Geografické informace

Černá Hora je dnes suverénním státem, nacházejícím se na jižním pobřeží Jadranského moře mezi Chorvatskem a Albánií. Na severozápadě sousedí s Bosnou a Hercegovinou a na severovýchodě a východě se Srbskem. Rozloha Černé Hory je sice malá (necelých 14 tis. km2), ale o to bohatší na rozmanitost, barvy a vůně překrásné přírody, která Vás hned po příjezdu nadchne.Obrovské masivy hor měřících přes 2000 m. n. m. strmě padající do temně modrých vod Jadranu, členité kopce s bujnou mediteránskou, stále zelenou vegetací, kamenná, architektonicky a kulturně bohatá městečka, která jsou protkaná temperamentním koloritem, tradicemi a kulturou – to vše máte v Černé Hoře jako na dlani spolu s nejkrásnějšími oblázkovými či písečnými plážemi různorodých variací.


Podnebí

V pobřežní oblasti Černé Hory vládne velmi příjemné a teplé klima už od začátku května až do konce října, které je vhodné pro strávení Vaší dovolené. Průměrné denní teploty v sezóně šplhají až k 35°C a pobřeží Jadranu má příjemných 25°C.


Kuchyně

Černohorská kuchyně se zejména v minulosti značně lišila v přímoří a ve vnitrozemí, v moderní době se však rozdíly stále více stírají. Pro přímořskou kuchyni jsou typické hlavně všechny způsoby úpravy ryb a plodů moře, stejně jako zelenina - vařená i syrová. Přílohou bývá téměř výhradně bílý domácí chléb. Ta vnitrozemská spočívá hlavně na mléčných výrobcích - sýrech, dále obilninách, luštěninách, vařené zelenině, bramborách a mase, a to buď vepřovém nebo jehněčím či skopovém. Vycházelo se tehdy z toho, co příroda dala, resp. co si mohl Černohorec vypěstovat. Černohorci jsou ale známí i pěstováním vinné révy a oliv. Na území Černé Hory se dokonce nachází i nejstarší oliva v Evropě, stará dvě tisíciletí.Pověst praví, že středověký jinoch se nemohl oženit, pokud nevysázel alespoň 10 sazenic oliv. Na olivovém oleji se tady připravuje řada pokrmů, mezi nimi i více než sto druhů ryb.Nechybí ani raci, mušle, škeble a další mořské plody. Zatímco kontinentální kuchyně si zachovala svou originalitu, přímořská se široce otevřela nejrůznějším inovacím a štědře využita zkušeností Středomoří s podáváním paštik, brodetů, černé rýže, rizota se škeblemi, nejrůznějších rybích úprav. Černohorci ať už ve vnitrozemí či na přímoří však umí i jedinečné sladké zákusky a pokud si chcete udržet línii je lépe od nich po dobu pobytu v Černé Hoře upustit. Jsou většinou dědictvím po Turcích, a tudíž jsou velmi sladké. Nešetří se medem, cukrem, ořechy a kandovaným ovocem. Hlavní předností černohorské kuchyně jsou však kvalitní, zdravé, ekologicky čisté potraviny, pěstované bez umělých hnojiv a pesticidů. Není tu ani nebezpeční geneticky upravovaných potravin nebo nějakých jiných náhražek. Olej se používá výhradně olivový.

Černohorci mají rovněž lahodné nápoje. Černohorská vína mají starou tradici a díky výborným pěstebním podmínkám a klimatu se jim jak v přímoří, tak i ve vnitrozemí velmi dobře daří. Pěstují se především autochtonní odrůdy. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet jedinečné suché červené víno Vranac, zejména Vranac pro Corde, které je dobré na srdce a cévy a jehož chuť si po prvním doušku zamilujete. Pokud jste milovníky bílého vína, tak rozhodně doporučujeme vyzkoušet Krstać. V Černé Hoře je i jeden pivovar a to v Nikšići, který vyrábí pivo pod názvem "Nikšičko" a které si oblíbili k zahnání žízně nejen naši pivaři. Kromě toho však stojí za ochutnání i pravá černohorská vinovice – lozova rakija nebo slivovice ze švestek – Monastirka, případne z hrušek – Viljamovka.


Flóra a fauna

Zejména na jaře a v létě je Černá Hora plná rozmanité škály divokých květin, z čehož jsou některé z nich v tomto koutě na Balkáně zcela unikátní a rozsáhlá paleta rostlin zde roste během celého roku. Klima, které se zde vyznačuje obvykle suchými dlouhými léty, mírnými vlhkými zimami znamená, že místní vegetace je velmi atraktivní a velice rozmanitá. Najdeme zde nekonečné olivové či borové háje, vysoké palmy, rozkvetlé oleandry, mimózy, sladce vonící wistrie, bugenville, tymián či eukalipty.


Praktické informace

Zdravotní péče – V každém větším městě či letním středisku najdete nemocnici (Dom Zdravlja) nebo ambulanci (Hitna pomoć). Cizinci nemají zdarma přístup ke službám domácího národního zdravotního systému, a proto si je třeba ošetření zaplatit. V každém případě doporučuje sjednat si cestovní pojištění, které bude adekvátní délce pobytu a aktivitám v době dovolené. Lékařské ošetření či lékařský zákrok může být i hodně drahý a cestovní pojištění zahrnuje i další výlohy spojené s nimi (doprava nemocného apod.). Pokud dojde u pojištěného turisty k hospitalizaci v nemocnici nebo musí-li být ošetřen u lékaře, hradí si částky do 1000 Kč v hotovosti. Účty za tyto úkony, které je třeba si vyžádat, pak pojištěnec předkládá v České republice pojišťovně, u které se pojistil, a ta mu je uhradí. Úhradu vyšších nákladů zajišťuje asistenční služba pojišťovny. Úroveň péče na klinikách je vysoká. V každém městě najdete lékárnu a soukromé specializované ordince.


Pošta - Známka na pohled stojí 0,80 eura, na dopis 0,90 eura. Prodávají se na poštách, v novinových stáncích a některých hotelech. Pracovní doba pošt je většinou od 8 do 20 hodin, ve větších letních střediscích (Budva) do 22 hodin. Z pošty je možno telefonovat i faxovat. Informace: Pošta Crne Gore (www.posta.cg.yu).


Telefonování - Mezinárodní volací číslo Černé Hory je 00382 (+382), platné od roku 2007. Stále je však v platnosti i bývalé číslo 00381 pro Srbsko a Černou Horu, které po rozdělení patří Srbsku. Mezinárodní volací číslo České republiky pro volání z Černé Hory: 00420. Volací čísla měst: Bar a Ulcinj: 085, Budva a Cetinje086, Herceg-Novi: 088, Podgorica a Kolašin: 081, Tivat a Kotor: 082. Pro mezinárodní a místní hovory doporučujeme použít telefonní automaty na poštách. Odtud je telefonování nejlevnější. Lze samozřejmě telefonovat i z pokojů většiny hotelů vyšších kategorií, ale cena za hovor je značně vyšší. Všichni čeští mobilní operátoři mají roamingové dohody s černohorskými operátory: Monet GSM (www.monetcg.com), Pro Monte GSM (www.promonte.com) nebo M-Tel.


Internet - Ve všech větších městech Černé Hory jsou internetové kavárny (cca do 2 eur/hodina.) Přibývá i hotelů, které umožňují svým hostům připojení k internetu.


Časové pásmo - Místní čas: GMT+1 (není žádný posun oproti středoevropskému času). Letní čas: GMT+2 (stejný jako ČR, platí od konce března do konce října).


Kulturní odlišnosti – Černohorci jsou velice milý a veselý národ. Při uvítání je zvykem se třikrát políbí. A to jak mezi ženami tak muži. I při trychlém setkání se nezapomenou zeptat jak se máte a jak se má vaše rodina. Rovněž jsou hrdým a pohostinný národem, a proto je slušností přijmout vše, co Vám při Vaši návštěve nabídnou. Černohorci milují kávu, cigarety, nekonečné diskuze a kavárny, a proto je zde zastihnete v kteroukoli denní i noční dobu. Každý zde mluví zejména o sportu a o politice. Je nutné připomenout, že Tito je pro ně dodnes hrdinou. I když je kouření na veřejných místech zakázáno, jen zřídka jej dodržují. Milují večírky, oslavy, tanec a svou domácí hudbu (tzv. narodnjaky), kterou uslyšíte úplně všude a kterou milují a poslouchají všechny generace. Ne nadarmo už černohorci vyhráli i soutěž Eurovize. Pouští se i na diskotékách, takže se zahraniční hudbou se setkáte opravdu zřídka. Černohorci také milují dárky, jakkoli maličké. Zejména, když jdete někam na návštěvu nebo přijedete ze zahraničí. Co se týče náboženství, převážná většina obyvatel je pravoslavná a je pro ně svatyní klášter Ostrog, jenž je vytesán ve skále.


Důležité adresy a telefonní čísla

Policie (policija): 92
Hasiči (vatrogasci): 93
První pomoc (hitna pomoć): 94
Telefonní informace: 988
Všeobecné informace: 9812
Předpověď počasí: 9848


Měna

Podle rozhodnutí černohorských státních orgánů je od 1.1.2002 jednotkou černohorské měny 1 euro = 100 centů. Mince jsou po 1, 2, 5, 10,20 a 50 centů a 1 a 2 eura, bankovky po 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. Směnu jiné zahraniční měny, např. dolaru, franku, libry aj. provádějí banky a směnárny. České koruny jsou nekonvertibilní měnou.


Pasové a vízové předpisy

Cestovním dokladem pro vstup českého občana do Černé Hory je platný cestovní průkaz. Doba platnosti cestovního pasu musí být alespoň 6 měsíců po ukončení pobytu v Černé Hoře. Na území Černé Hory je občanům ČR umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza pouze s platným cestovním dokladem, pokud se jedná o cesty za nevýdělečným účelem či v případech tranzitu. V případě pobytu za účelem výdělečné činnosti či studia je nutno požádat o vízum srbskočernohorské velvyslanectví v Praze.

Řadit dle:
4 položky, 1 stránka

cena od: 8 690.00 Kč

Černá Hora, Jaderské pobřeží, Budva

Hotel MOGREN ***

jeden z nejstarších hotelů v Budvě s výhledem na staré městské opevnění hradu města Budva.

Černá Hora, Jaderské pobřeží, Bečiči

Hotel SPLENDID-Conference and Spa Resort - ubytování *****

moderní luxusní hotel v centru Bečići, pobřežní promenádou spojen s městečkem Budva.

4 položky, 1 stránka
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih