"Jestli my nejsme číslem jedna ... naši klienti jsou ! "


 

Základní informace

MĚNA, KURZY

Měna: Bulharský leva (BGN)
Aktuální kurz: 1 BGN = 13.080 CZK

Bulharsko má rozlohu necelých 111 000 km2 a jeho povrch je z velké části tvořen sítí horských hřebenů. Ze západu na východ se napříč Bulharskem táhne horské pásmo Stara Planina / Balkán, které dalo jméno celému poloostrovu na jihovýchodě Evropy. Jeho svahy strmě klesají k Černému moři na jih od letoviska Slunečné Pobřeží a rozdělují zemi na povodí Dunaje a Marici, směřující vody z jižní části země do Egejského moře. Nejvyšší hory Bulharska a celé oblasti však leží v horském masivu Rila při jihozápadní hranici s Makedonií a Řeckem (nejvyšším vrcholem Bulharska a celého Balkánského poloostrova je Musala, dosahující bezmála 3 000 m. n. m.). Severní hranici Bulharska s Rumunskem tvoří z velké části veletok Dunaj.

Na východě Bulharsko lemuje čtyři sta kilometrů dlouhé pobřeží Černého moře, jehož písečné pláže vytvářejí skvělé zázemí pro rozvoj turistiky. Podnebí na bulharském pobřeží je označováno za součást mírného středomořského klimatu s poměrně dlouhými, teplými a suchými léty. Převládá severovýchodní směr proudění vzduchu, což v létě přispívá k příjemnému ochlazení rozpáleného pobřeží. U moře jsou bouřky prakticky pouze v zimě. Takový charakter klimatu plně vyhovuje požadavkům turistů na zaručeně krásné letní počasí. Bulharské pobřeží je poměrně málo členité s dlouhými úseky krásných pláží, málo vykrojenými zálivy (vlastně jen dva velké u přístavů ve Varně a Burgasu) a téměř žádnými ostrovy. Prakticky neexistuje rozdíl mezi přílivem a odlivem a slanost Černého moře je o poznání nižší než v moři Středozemním. Původ názvu Černé moře je nejasný. Od starověku až do středověku byl užíván řecký název Pontské moře / Pontos Euxeinos - Moře pohostinné. Tradiční součástí nabídky proto v Bulharsku zůstává ubytování v soukromých apartmánech, penziónech a pokojích, které si svou kvalitou nikterak nezadá s úrovní hotelových služeb a přitom nabízí bezprostředně neopakovatelnou místní atmosféru a pocit sepětí s životním rytmem místních obyvatel.

 

Tradiční jídla a speciality

Mezi populární bulharská jídla patří například obligátní kebabče (pikantní šištičky z mletého masa) a kjufte (což je v podstatě totéž, ale ve formě klasického karbanátku). Nedílnou součástí většiny bulharských pokrmů je salát, který se obvykle jí jako předkrm, ale v některých případech dosahuje takových rozměrů, že jej klidně lze chápat jako hlavní chod. Šopský salát z krájených rajčat, okurek, zelené papriky a cibule, navrch posypaný balkánským sýrem, je v Bulharsku tak populární, že je považován za jedno z národních jídel, zatímco salát nazývaný sněžanka (Sněhurka) se připravuje z okurek, bílého jogurtu, česneku, kopru a drcených vlašských ořechů. V letních vedrech jistě oceníte i lahodný a osvěžující tarator (studená okurková polévka s jogurtem).
Z chutných krajových specialit můžeme zmínit například patatnik (vydatná omeleta se sýrem a bramborami), mlečnik (něco na způsob karamelového krému) nebo midi cigane (mušle vařené v pikantní sýrovo- hořčičné omáčce) Mezi populární zákusky patří baklava, která se připravuje z medu a pistácií. Pod názvem mlečna banica se ukrývá sladké pečivo z vajec a mléka, které můžeme označit za jeden z nejlepších bulharských dezertů vůbec. .
Bulharsko zásobuje světový trh neuvěřitelným množstvím bílého i červeného vína rozličné kvality. Vinařství v Bulharsku má neobyčejně dlouhou tradici. Příhodné klima a vynikající půdy způsobily, že již od antických dob se zde víno pěstovalo a vyrábělo, o čemž svědčí i starobylé vinařské sklepy. Nejstarší doložení vinaři byli Thrákové. V Bulharsku lze vymezit několik vinařských regionů: Podunajská nížina, Černomořská oblast, Údolí růží, Thrácká nížina a Údolí Strumy.

 

Počet obyvatel: 7 300 000

 

Hlavní město: Sofia (1 400 000 obyvatel)

 

Jazyk: Úředním jazykem je bulharština, lze se domluvit rusky, anglicky, německy i česky.

 

Pláže:

Pláže v bulharských střediscích jsou bezplatné. Platí se pouze za slunečníky a lehátka. Prakticky na všech plážích je bohatá nabídka vodních sportů, např. skútrů, windsurfingů, tobogánů, vodních kol apod. – vše za poplatek.

 

Půjčovna automobilů:

V Bulharsku působí místní i mezinárodní společnosti zabývající se půjčováním aut. U místních firem je Vám auto zapůjčeno proti dokladům a sazby se pohybují od 30 EUR/den do 50 EUR/den podle typu auta. Mezi mezinárodní autopůjčovny na bulharském trhu patří např. Sixt. Ty mají ve své nabídce auta vyšší kvality a lze si je půjčit pouze proti kreditní kartě, zároveň jsou jejich sazby vyšší. Půjčovny aut se nacházejí ve všech větších střediscích. V ostatních střediscích lze využít místních služeb.

 

Průměrné teploty:vzduch | voda
červen20 | 23
červenec26 | 25
srpen28 | 27
září

25 | 24

 

PRAKTICKÉ INFO 
MěnaLev/Leva(BGL)
Časový posun+1 hodina
Doba letu

1:50 hod.

 

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Bulharska platí pro občany ČR bezvízový styk. Občan ČR může cestovat do Bulharska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska. Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 a podle zákona č. 197/2010 Sb., skončilo dnem 1. července 2011 zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů. Provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné pouze do 26. června 2012, po tomto datu budou moci děti cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů. Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů.

Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Řadit dle:
1234
39 položek, 4 stránky

cena od: 786.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

Zefir Beach ***

na okraji letoviska, v blízkosti se nachází několik menších obchodů a restaurací. Centrum letoviska Slunečné pobřeží a Nessebar (památka UNESCO) cca 1...

cena od: 786.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

Zefir Hotel ***

na okraji letoviska, v blízkosti se nachází několik menších obchodů a restaurací. Centrum letoviska Slunečné pobřeží a Nessebar (památka UNESCO) cca 1...

cena od: 994.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

cena od: 994.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

cena od: 1 256.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

smartline Meridian ****

v blízkosti hotelu se nachází restaurace, bary a obchody. Centrum letoviska Slunečné pobřeží cca 800 m. Letiště Burgas cca 35 km.

cena od: 1 256.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Primorsko

Forest Beach ****

klidná, resort obklopen krásnou přírodou. V jižní části letoviska Primorsko. Centrum letoviska Primorsko s řadou restaurací, barů, obchůdků a zábavy c...

cena od: 1 414.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

cena od: 1 466.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Albena

Laguna Garden ****

centrální, v blízkém okolí spousta barů, restaurací, nákupních a zábavních možností. Letiště Varna cca 40 km.

cena od: 1 466.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

Burgas Beach ****

klidná, centrum letoviska Slunečné pobřeží cca 1 km. V blízkosti hotelu řada restaurací, barů a obchodů. Letiště Burgas cca 35 km.

cena od: 1 518.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Albena

Mura Beach ***

klidná, obklopen krásnou přírodou přírodní rezervace Baltata. Centrum letoviska Albena cca 1,5 km. Pravidelné spojení minivláčkem za poplatek. Aquapar...

1234
39 položek, 4 stránky
  • letenky

Dostupné destinace

Radio jih